Konferencja Astrofizyki Cząstek 2019

Szanowni Państwo,

W dniach 20 - 21 maja 2019 roku w AstroCENT w Warszawie odbyła się ogólnopolska konferencja "Astrofizyka Cząstek w Polsce", będąca forum do budowy i konsolidacji krajowego środowiska prowadzącego badania w tej dziedzinie. Jest to już czwarta konferencja z tego cyklu. Kolejna, również dwudniowa konferencja, planowana jest na 2021 rok.

W trakcie zebrania odbyła się inauguracja centrum astrofizyki cząstek AstroCENT. Wykład inauguracyjny wygłosił laureat nagrody nobla z fizyki z 2015 roku Prof. Arthur B. McDonald.

Konferencja Astrofizyki Cząstek 2017

Szanowni Państwo,

W dniach 20 - 22 września 2017 roku w centrum konferencyjnym "Przegorzały" UJ w Krakowie odbyła się ogólnopolska konferencja "Astrofizyka Cząstek w Polsce", będąca forum do budowy i konsolidacji krajowego środowiska prowadzącego badania w tej dziedzinie. Jest to już trzecia konferencja z tego cyklu. Ustalono, że spotkania środowiska Astrofizyki Cząstek bedą kontynuowane w cyklach dwu-letnich. Kolejna konferencja odbędzie się w Warszawie w 2019 roku. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie http://www.oa.uj.edu.pl/2017czastki/Home.html

W trakcie spotkania odbyło się zebranie Krajowej Rady Astrofizyki Cząstek (KRAC) na którym były dyskutowane sprawy współpracy ogólnopolskiej oraz działania dla włączenia Polski do ApPEC. Odbyły się również wybory, w wyniku których przedłużono mandaty obecnemu przewodniczącemu KRAC (prof. Leszek Roszkowski) i wice-przewodniczącemu (prof. Michał Ostrowski).

Konferencja Astrofizyki Cząstek 2015 - krótka relacja

Szanowni Państwo,

zapraszamy do krótkiej relacji fotograficznej z konferencji "Astroparticle Physics in Poland". Zdjęcia, które zamieszczamy poniżej otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Michała Ostrowskiego.

Foto1, Foto2, Foto3, Foto4, Foto5, Foto6

Konferencja Astrofizyki Cząstek 2015 - informacja SOCu

Szanowni Panstwo,

serdecznie zapraszamy do przedstawienia wyników Państwa projektu na konferencji "Astroparticle Physics in Poland", która odbędzie się w dniach 11-13 maja 2015 w Warszawie. Wiecej szczegółów i formularz zgłoszeniowy jest na stronie http://acp15.fuw.edu.pl/

Ponieważ spodziewamy się dużego zainteresowania, prosimy o zgłaszanie tylko jednego długiego referatu (30 min) w danej grupie doświadczalnej lub teoretycznej i ewentualnie krótszych kontrybucji. Prezentacje przez młodych naukowców będą mile widziane.

Zgłoszenia referatów przyjmujemy do dnia 19 kwietnia, za posrednictwem strony internetowej. Przewidziana jest też sesja plakatowa.

Przypominamy, że jako zasadę przyjęliśmy, że nie zapraszamy nikogo personalnie do wygłoszenia referatu, ale zapraszamy wszystkich do zgłaszania oferty zgłoszenia referatu. Jedynym wyjątkiem będzie zaproszony referat Jerome Martin (Paryz) o rezultatach Plancka.

w imieniu SOC

Bożena Czerny

Konferencja Astrofizyki Cząstek 2015

Konferencja organizowana jest pod patronatem Krajowej Rady Astrofizyki Cząstek (KRAC), która w pełnym składzie pełnić będzie funkcję Komitetu Doradczego. Program naukowy konferencji ustalony zostanie przez Komitet Programowy w składzie: B. Czerny – przewodnicząca, A. Janiuk, D. Kiełczewska, A. Królak, Z. Lalak, P. Orleański, E. Rondio, i L. Roszkowski (warszawscy członkowie KRAC). Organizacją spotkania na Wydziale Fizyki UW zajmie się, we współpracy i przy wsparciu Komitetu Programowego, Lokalny Komitet Organizacyjny w składzie: Z. Lalak – przewodniczący, J. Kalinowski, M. Krawczyk, M. Olechowski, K. Turzyński.

Obrady będą odbywać się w budynku Centrum Nowych Technologii UW (CENT III) na Kampusie Ochota UW. Budynek ten znajduje się przy ul. Żwirki i Wigury 101, około 200 m od nowej siedziby Wydziału Fizyki UW przy ul. Pasteura 5.

Aktualności na temat misji CoRE+ (wcześniejszy PRISM)

Szanowni Państwo

Dnia 15-go września mija termin składania listów intencyjnych na misję M4 ESA. Zapadła decyzja - CoRE+ zamierza taki list zlożyć (a potem właściwy propozal w styczniu). Aktualnie potrzebna jest w związku z tym:

a) lista polskich instytutów, które byłyby skłonne się w misję zaangażować
b) lista "kluczowych osób", które by miały te instytucje reprezentować

Zainteresowane osoby proszone są o kontakt z Agnieszką Pollo (agnieszka.pollo@gmail.com).

Spotkanie z Dyrektorami Canada-French Hawaii Telescope

30 maja, 11:30, CAMK, Warszawa

30 maja będą w Polsce z wizytą aktualny dyrektor CFHT (Canada-French Hawaii Telescope), Doug Simons, oraz dyrektor naukowy CFHT, Daniel Devost, żeby opowiedzieć nam o planach nowego planowanego teleskopu - Maunakea Spectroscopic Explorer (MSE, wcześniej nCFHT, więcej informacji: http://www.ngcfht.org/[www.ngcfht.org]). MSE ma być 10 m teleskopem przeznaczonym do spektroskopii wieloobiektowej, na dużych obszarach nieba, z opcją prowadzenia przeglądów spektroskopowych powtarzanych w niedługich odstępach czasu (czyli daje możliwości badania zmienności widmowej słabych źródeł - przede wszystkim galaktyk, ale również gwiazd i materii międzygwiazdowej/międzygalaktycznej). Spotkanie odbędzie się prawdopodobnie 30 maja o godz. 11:30 w CAMK (możliwe zmiany). Zainteresowanych prosimy o kontakt (bcz@camk.edu.pl).

Spotkaniu patronuje PTA.

Michał Chodorowski
Bożena Czerny
Agnieszka Pollo

Spotkanie APPEC w Paryżu 27-28 lutego 2014 w sprawie H2020

W dniach 27-28 lutego 2014 roku w Paryżu odbędzie się spotkanie APPEC poświęcone H2020. Program spotkania jest opisany w APPEC Newsletter. Jeśli ktoś z Państwa jest zainteresowany APPEC Newsletter,to można go zaprenumerować i otrzymywać e-mailem - APPEC Newsletter

.

Środowiskowe spotkanie astrofizyki cząstek organizowane przez KRAC

W dniu 7-go stycznia 2014 roku (wtorek) odbędzie się w CAMKu (ul Bartycka 18, Warszawa) spotkanie środowiskowe astrofizyki cząstek. Celem spotkania będzie poinformowanie srodowiska o powstaniu KRACu, oraz dyskusja o możliwościach grantowych w ramach Horyzont2020. Bazą po temu będzie spokanie APPECu, które odbyło się w DESY Zeuthen 4/5 listopada. Ogłoszenie o spotkaniu KRACu można pobrać klikając ten link: [pdf]

Program spotkania:
14:00 - 14:15 L. Roszkowski (NCBJ) Wprowadzenie [pdf]
14:15 - 15:00 S. Katsanevas (APPEC/APC, Paris), Horizon2020 and APPEC, + pytania [pdf]
15:00 - 15:30 M. Pietras (FNP), Foundation for Polish Science and Horizon2020 in 2014 [pdf]
15:30 - 15:50 W. Studencki (KPK) , Infrastruktura badawcza w Programie Horyzont 2020 [pdf]
16:00 - 17:00 Pytania i dyskusja

Spotkanie APPEC towards Horizon 2020

Horizon 2020, the next EU framework programme is approaching. APPEC is organizing a workshop (DESY-Zeuthen, November 4/5, 2013) to inform the community about the new funding opportunities for scientists and institutions in astroparticle physics.

Registration can be done at the following website:
https://indico.desy.de//event/APPEC_2013

This workshop is addressing researchers that are interested in individual grants (Marie Skłodowska Curie fellowships, ERC grants) and groups interested in collaborative projects (ITN, I3, e-Infrastructure, etc.) and support for research infrastructure. Furthermore, possibilities in the domain of Future Emerging Technologies shall be addressed.